Słów portfel i portmonetka bardzo często używamy zamiennie. Nic dziwnego, ponieważ nawet po wyszukaniu ich w słowniku, przeczytać możemy, że są to synonimy. Okazuje się jednak, że nie do końca możemy postawić pomiędzy nimi znak równości. Choć mają bardzo podobne funkcje – zarówno portfel, jak i portmonetka służą do przechowywania pieniędzy – różnią się kilkoma szczegółami. Jakimi? W dzisiejszym wpisie odpowiemy na to pytanie.
Portfel męski, portmonetka damska?
Pierwsza myśl, jaka przychodzi nam do głowy, gdy zaczynamy zastanawiać się nad różnicami między portmonetką a portfelem, to to, dla kogo są przeznaczone. Spowodowane może być to tym, że portmonetka jest rodzaju żeńskiego, dlatego z góry zakładamy, że noszą ją kobiety. Portfel natomiast jest częściej wybierany przez panów.
.

.
Okazuje się jednak, że nie do końca jest to zgodne z rzeczywistością. Zarówno portfele, jak i portmonetki występują w dwóch wersjach – tej skierowanej do kobiet i drugiej, skierowanej do mężczyzn. Dlatego więc to nie rodzaj słowa określa różnice pomiędzy tymi dwoma przedmiotami.
.
Czym się różnią portfele i portmonetki?
Pierwszą różnicą pomiędzy portfelami a portmonetkami jest ich funkcja. Oczywiście obydwa przedmioty służą do przechowywania gotówki, jednak portmonetka stworzona została przede wszystkim do przechowywania monet, czyli bilonu. Portfel natomiast służy głównie do noszenia w nim banknotów i kart płatniczych.
Być może właśnie takie rozróżnienie jest powodem błędnego podziału na portmonetki jako damskie, a portfele jako te przeznaczone dla mężczyzn. To przecież panie zazwyczaj noszą monety w portfelu, podczas gdy panowie mają zwyczaj chować bilon do kieszeni spodni.
.

.
Kolejną różnicą jest również rozmiar. O ile portmonetka nie zajmuje zazwyczaj zbyt wiele miejsca i jest bardziej „kompaktowa”, to w portfelu znajdziemy wiele dodatkowych przegródek, oprócz tych służących do przechowywania gotówki. W każdym portfelu znajduje się przecież zazwyczaj miejsce na karty płatnicze, dokumenty, wizytówki, a czasem również na fotografie. Portfel natomiast nie zawsze będzie wyposażony w kieszonkę na bilon.
.
Różnice w wyglądzie
Jak już wspominaliśmy wyżej, pierwszą różnicą w wyglądzie pomiędzy portfelami a portmonetkami jest ich wielkość. Chyba większości z nas, gdy myślimy o portfelach, przed oczami mamy klasyczne czarne portfele męskie, noszone przez panów często w tylnej kieszeni spodni. I faktycznie, to właśnie portfel jest tradycyjnie większy i bardziej pojemny niż portmonetka.
.

.
Rzucającą się w oczy różnicą jest również kieszonka na bilon, która w portfelu jest niewielka lub nie ma jej wcale, w portmonetce natomiast jest jej główną częścią. Często zamykana jest na charakterystyczny bigiel lub zamek błyskawiczny, a jej układ pozwala na szybkie i wygodne otwieranie właśnie tej kieszonki.
Choć różnice pomiędzy portfelami i portmonetkami są dosyć znaczące, to nic dziwnego, że współcześnie bardzo często je mylimy, lub obydwa te słowa traktujemy jak wyrazy bliskoznaczne. Wiele współczesnych portfeli i portmonetek po prostu zawiera w sobie cechy jednych i drugich i nie jest łatwo zakwalifikować je do konkretnej kategorii.
Szukasz nowego portfela lub chcecie sprawić prezent bliskiej osobie? Zajrzyj do naszego sklepu internetowego Persona. Zapraszamy!
Skomentuj